אימפרוביזציה בריקוד

כאשר רקדנים צעירים מתחילים להתאמן הם לומדים את הבסיס בריקוד, לומדים את הצעדים, לומדים להבין איך עובד הקצב ומפתחים חוש קצב. לאחר מכן כאשר הרקדנים מתחילים לעלות על הבמה או עולים בפעם הראשונה שלהם להופיע, הם קולטים מושג חדש הנקרא אימפרוביזציה.

אלתור- השם הלועזי שלו הינו אימפרוביזציה, זוהי בעצם יצירה או צורה של יצירה בתחום הריקוד ובכלל באומנות. הרקדן בעצם יוצר תנועות על סמך הניסיון האישי שלו בתחום הריקוד. אימפרוביצזיה קיימת לא רק באומנות עצמה אלא גם בחיי היום יום שלנו. המטרה של אימפרוביזציה זה לדעת להסתגל וליצור במחשבה מהירה משהו כאשר קורה משהו בלתי צפוי. הרקדן נתקל במשהו בלתי צפוי ולכן הוא חייב במהירות ליצור משהו חדש הוא יכול ליצור תהליך או תנועה תוך כדי העשייה שלו.

איך לומדים אימפרוביזציה?

אימפרוביזציה קיימת המון זמן, היא טבועה בנו בתור בני אדם במטרה לגרום לנו לשרוד ולהמשיך להסתגל לדברים חדשים. זהו כישרון מולד אשר נמצא אצל כולם, ברגע שקורה מצב לא שיגרתי המנגון פועל ולא מרגישים או שמים לב לזה.
באומנות הריקוד אימפורביזציה הינו חלק חשוב אשר כל רקדן צריך לפתח ולאמן את הכישרון ועושים זאת אך ורק בעזרת מצב לא שיגרתיים. ברגע שמכניסים את הרקדן למצב לא נוח שבו הוא חייב לפעול אז מאמנים את הכישרון. הרקדנים נמצאים בלחץ, כל זמן ההופעה והכישרון הזה כישרון האימפרוביזציה תמיד בהיכון.

שיטות לפיתוח אימפרוביזציה

1. תקחו רצף של תנועות שמוכרות לכם היטב. הפעילו את המוזיקה ותתחילו לבצע את התנועות ברצף אשר חוזר על עצמו. כאשר אתם מרגישים שאתם יודעים כבר את הרצף בעל פה והוא זורם לכם בצורה טבעית, תשנו את הקצב של המוזיקה או תחליפו שיר ואז תבצעו את אותו רצף שוב.

מה קורה במצב כזה? אתם מסתגלים עם אותו רצף של תנועות למקצבים ושירים שונים. כל אחד מהשיר דורש התאמה של הרצף לכן ברגע שיקרה מצב שבו ישתנה רצף אתם תהיו מודעים לזה מבלי לעצור ולחשוב אתם תוכלו לשנות הגישה בצורה מהירה.

2. השיטה הבאה הינה פועלת על אותו עיקרון אבל דורשת שני משתתפים. אחד מבצע והשני הינו גורם לתקלות. מה עושים? משמיעים שיר והמבצע ללא רצף מוכן מראש מתחיל לרקוד, ברגע שהשני זה שגורם לתקלה שם לב שהמבצע חש בנוח הוא משנה את השיר והרקדן צריך להשתנות בהתאם לשיר מבלי לעצור ולחשוב.

מה קורה ברגע במצב הזה? הרקדן לומד להשתנות בהתאם למה שקורה בסביבה החיצונית. לכן כאשר יקרה מצב בהופעה שבו ישתנה משהו חיצוני הוא יידע איך להמשיך את ההופעה מבלי שהקהל ישים לב.

ישנם הרבה מאוד שיטות בנושא של פיתוח האימפרוביזציה אבל אלו שני שיטות פשוטות וידועות אשר יעזרו לכם לפתח את כישרון האימפרוביצזיה שלכם במהירות וביעילות, כל מורה טוב יודע שללא אלתור התלמידים שלו לא יהיו מסוגלים להופיע. לכן השיעורים הראשונים לאחר הבסיס של הריקוד התלמידים לומדים את הנושא של האימפרוביצזיה בריקוד. מתי משתמשים בזה ואיך משתמשים בזה.