לוקינג

לוקינג הוא סגנון ריקוד, אפשר גם לומר שזהו ז'אנר בתנועה, שהומצא על ידי להקת The lockers , בהשראת סרטי הרובוט של שנות השישים ובהשפעת ריקוד הרובוט שהומצא באותו עשור. שילובים שרקחו רקדני הרחוב השחורים של לוס אנג'לס בשנות ה60 וה70, אחד מהריקודים המהווים קרקע ובסיס לסצנת הריקוד השחורה, ההיפ הופ הג'אז ויש המקשרים אותו אפילו עם הברייק. (BRAEKDANCE)

Lockingקצת היסטוריה

בשנת 1969, רקדן שחור צעיר בשם דון קמפבל נודע ברחובות העיר לוס אנג'לס כממציא של ריקוד הקפמבל-לוק, Campbellock, הוא אפילו יצא עם תקליט שנקרא  "Do the Campbellock. דון קמפבל לקחת את ההידראוליקה שבתנועות הרובוט שלו שהיו בעצם שליטה מלאה בכל תנועה וערבב אותן עם תנועות גוף פרועות וחסרות היגיון בשילוב עם "סטפס הבזק" שהיה ריקוד מוכר באותם ימים, הוסיף עצירות ושוב התחלות זריזות וכך המציא סגנון חדש משלו שעד היום נקרא לוקינג או בשביל הדור הותיק שזכה לראות את קמפבל מופיע, הם עדין קוראים לזה קמבפל-לוק.

בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת, אותו דון קמפבל הקים הרכב בשם The lockers, או הנועלים בעברית. מלבד השם שמרמז על התמחות הרקדנים בהרכב, הוא גם הראשון שלקח את התנועות של הרובוט ושילב אותם לתוך ריקוד עם קצב תזוזה קבוע יותר, מהיר יותר, בחיבור עם הפנטומימה וביצוע משחק או סוג של שואו מול הקהל ויצירת השילוב בין שאר הרקדנים על הבמה, התעבה סגנון ריקוד זה והמציא את עצמו מחדש.

אז מזה בעצם לוקינג?

פעולת הנעילה המפורסמת היא בעצם תנועה מהירה שמבצע הרקדן שלאחריה ישנה קפיאה במקום או "הפריז", נחיתה בתנוחה מסוימת, החזקה של אותה תנוחה ולבסוף המשך תנועה במהירות שבוצעה התנועה שקדמה לקפיאה, בשילוב עם סגנון הפנטומימה, נוצרת הנעילה וזורמת בצורה אחידה לאורך הריקוד כולו. בנוסף לכך החלק התיאטרלי של הריקוד היינו הדבר החשוב ביותר בלוקינג, כיוון שללא המשחק מול הקהל, השואו לקהל או האינטראקציה עם שאר הרקדנים בהתאמה לתנועות שהם מבצעים לא היה מתקבל דבר מלבד פנטומימה, תנועות קבועות ומונוטוניות. הצורה הטובה ביותר לתאר תנועת נעילה "Locking" תהייה השוואה לבובה על פלטפורמה, מתוחה על קפיץ, ברקע שלוחצים על כפתור על מנת לשחרר את הקפיץ, הבובה תתמוטט במכה אחת, תתרכך ותיפול מטה, ברגע שעוזבים את הכפתור ומותירים לקפיץ לחזור ולהימתח בחזרה, הבובה מזנקת חזרה, תופסת צורה ומתקשה לתנוחה מוצקה כמו קודם.

חשיבותו של הריקוד

ריקוד הלוקינג בעל חשיבות כבירה לכל רקדן היפ הופ באשר הוא, סגנון זה  מהווה פריצת דרך בתרבות השחורה בארצות הברית ובתרבות ריקודי הרחוב בכלל, זוהי אבן יסוד בדרך לריקודי ההיפ הופ שאנחנו מכירים ובסיס לכל הז'אנר שאפשר לראות כיום.