ריקוד לטיני

הריקוד הלטיני, הינו שם כללי לסגנונות ריקוד סלוניים ועממיים שנוצרו ברחבי אמריקה הלטינית (הדרומית) ובין היתר בפוארטו ריקו וקובה שבמרכז אמריקה. ריקודים אלו מבוצעים בדרך כלל לצלילי מוזיקה לטינית, לחלק מהריקודים, צלילי המוזיקה הלטינית נוצרה מתערובת של מקצבים אפריקאים, אינדיאניים ואיבריים שבטיים, תפילות אליליות ומתרבויות שונות. אפשר לרקוד בזוג (טנגו, ממבו וכו') או לבד (כמו הסמבה הברזילאית). חשוב לציין שהריקודים הלטיניים שאינם מוגדרים כסלוניים או התחרותיים-מקצועיים, הינם ריקודים משוחררים יותר מבחינת קפדנות כוריאוגרפית מדויקת ואינם מחויבים בריקוד על קו המעגל.

Latinריקודים לטיניים סלוניים

ריקודים לטיניים המשתייכים לקבוצת הריקודים הסלוניים הם הצ'אצ'ה-צ'ה, רומבה, סלסה, ממבו, סמבה, דנזה, מרנגו, טומבה, בצ'אטה, בומבה, פלנה, פאסו-דובלה, דאגרן ג'מייקני ובולרו. יש המשייכים גם את הטנגו ואת הארגנטין טנגו לרשימה הזאת. הריקודים הלטיניים המוכרים בתחרויות בין לאומיות הם הצ'ה-צ'ה, הסמבה, הרומבה, פאסו-דובלה והז'יווה. הם מוכרים על ידי ארגונים בינלאומיים כמו WDV, WDSF, IDSA וIDU.

ריקודים לטיניים עממיים

רשימת הריקודים הלטיניים העממיים הארגנטינאית כוללת את צ'קררה, גאטו, אסקונדידו וזמבה (הסמבה הארגנטינאית), ריקודים עממיים בוליביאניים טיפוסיים הם מורנאדה, קולאוואדה, קאפוראלס ולאחרונה נוצרה גם הטינקו ((TINKU. בקולומביה אחד הריקודים הטיפוסיים ביותר הוא הקומביה.

על מקור הריקוד והדמיון

הריקוד הלטיני עבר תהפוכות לא מעטות במהלך השנים, לכן סגנונות הריקוד מגוונים, צלילי המוזיקה המתנגנת במהלך הריקוד משתנה ממדינה למדינה מאזור גיאוגרפי אחד למשנהו ביבשת הגדולה הזאת, עם זאת ישנו דמיון ברור בין כל הריקודים הלטיניים, דבר שנובע מהכיבוש הקולוניאלי הארוך שעברה היבשת, על ידי ספרדים ופורטוגזים, עמים שהלטינית שגורה בפיהם. עמים שהשפיעו מאוד על האנשים שחיו ביבשת עוד קודם או שהיגרו אליה, ברצון או בכפייה.

למה ריקוד לטיני

הריקוד הלטיני, מורכב מכל כך הרבה תרבויות שונות, הוא מושפע מיבשות שונות בעולם, אם זה מאפריקה והמקצבים התרבותיים-שבטיים שלה אשר הובאו יחד עם העבדים השחורים, אם זה מהאינדיאנים שחיו באמריקה לפני ההגירה האירופאית והאפריקאית הגדולה, וכמובן השפעה אירופאית, בעיקר מאזור אירופה הים תיכונית, אם כי אי אפשר לומר שהריקוד הלטיני הושפעה רק ממוקדים אלו. בזכות הגיוון, בזכות האפשרויות השונות ובגלל המקצב הממכר, הריקוד הלטיני הוא ללא ספק אחד מסגנונות הריקוד הנרקדים ביותר בעולם, גם בעולם הריקוד התחרותי וגם בפנאי.