ברייקדאס (BBoying)

ברייקדאנס – מה הוא?

"ריקוד שבור" האומנם? ברייקדאנס ריקוד רחוב אומנותי…
ברייקדאנס – הינו ריקוד רחוב אמנותי, אשר התפתח ונהיה אחד הזרמים של תרבות ההיפ הופ, הריקוד כולל בתוכו יותר ממאה אלמנטים וסגנונות מרקודים וענפי ספורט שונים. ריקוד הברייקדאנס נולד בניו יורק באזור ברונקס בשנות ה 70 והיה מחולק בין אזורים שונים, כל איזור פיתח את הריקוד לפי הסיגנון שלו. בריקוד הברייקדאנס ישנם תחרויות הנקראות "באטלים" (Battle) שבו קבוצה נגד קבוצה מתחרות אחת נגד השניה והמנצחת נבחרת על פי הביצוע הטוב ביותר של האלמנטים הקשים, התרגילים המקוריים והצורה שבה התבטאו בזמן המוסיקה.

BreakDanceברייקדאנס – אחד הריקודים בעלי סגנונות מודרניים ואקסטרימליים ביותר. רוח מהפכנית של הרחוב, רוטציה מסחררת, פעלולי אקרובטיקה, ברייקדאנס מחסיר נשימה ומשתלט על מוחות של קהל צעיר גדול ברחבי העולם. בסוף שנות ה 60, תחילת שנות ה 70, חלק מה"בי-בוייז" (מהמילה ברייק בוייז – בנים אשר רוקדים לצלילי הקצב השבור של המוזיקה, אשר יצר אותו דיג'יי קול הרק בעצמו, שלעיתים קרובות תקלט מוזיקה במסיבות רחוב שונות) עבדו רק על אלמנטים נפרדים, אך היו גם כאלה אשר חשבו שלעבוד רק על כיוון אחד לא כל כך נכון, מכיוון שרקדן אמיתי צריך לדעת הכל. הם השתמשו בתוך הריקוד בתרבות האפרו אמריקאית והברזילאית, באלמנטים שונים אשר הושפעו מסרטי קונג פו ישנים מאקרובטיקה ועוד. הראשונים שהצליח לבלוט ולהציג את הייחודיות שלהם היו ה"רוק סטדי קריו", אשר חיברו ביניהם את כל הכיוונים והצליחו להכניס לתוך האלמנטים בריקוד את האופי השונה והמיוחד שלהם.

המילה ברייקדאנס מגיעה משתי מילים בשפה האנגלית "ברייק"-לשבור ו"דאנס"-לרקוד,ניתן לפרש כ"ריקוד שבור". בברייקדאנס קיימים מספר כיוונים, אך המאפיין, שלפיו מתחלק הריקוד, זה תחתון ועליון. הברייקדאנס העליון לא כולל בתוכו את האלמנטים החזקים והוא מתבסס יותר על פלסטיקה (יופי), ייחודיות ומקוריות. התחתון מתתבסס על סיבובים (בחלקים השונים של הגוף) ודורש מצב גופני ויכולת אקרובטית גבוהה מאוד. חלק בלתי נפרד מהריקוד, זה האיפרוביזציה (אלתור). בשביל ביצוע אלמנטים קשים ודברים אחרים בברייקדאנס, יכולים להידרש חודשים רבים, ואף שנים של אימונים, ולהעביר 5-6 שעות בחדרי אימונים והשחזת הטכניקת הביצועים. בברייקדאנס חייבים להרגיש ולשמוע את המוזיקה, אחרת לא תצליח לרקוד את הריקוד. בשלב זה של התפתחותו, ברייקדאנס נמצא בכל העולם, נבנים בתי ספר לריקוד ברייקדאנס, שבהם כל מי שרוצה יכול לבוא וללמוד לרקוד את הריקוד. בזכות הדור החדש של הרקדנים, ברייקדאנס נברא מחדש ועולה לסטנדרטים מקצועיים גבוהים.