תרומתו של הריקוד לחיינו

הריקוד מתגלגל בעולמינו אלפי שנים, כיצירתם של בני אדם, צורת ביטוי קדמונית או אולי אפילו צורך להביע את עצמינו ובאותו הזמן לעשות לנו משהו טוב ואפילו בריא מאוד.

Dance_Contributionמאיפה בא הריקוד

ריקוד התקיים בעולם מאז האדם הראשון, היה לעזר בעת ביצוע טקסים עתיקים של רופאי אלילים קדומים וגם קדומים פחות, הדת האנושית הקדומה, הפגנית הייתה מלאת ריקודים ומחולות, אם סביב מקומות קדושים ואם אל מול אתרים מקוללים. בדתות המודרניות יותר, ביניהן היהדות, קיים הריקוד, ומתבטא במחולות סביב ארון אלוהים, חגיגות הבאת ספר תורה חדש לבית הכנסת, ואף מוזכר כמעשה פשע חמור מאוד אך מפורסם להחריד, הריקוד סביב עגל הזהב בתקופת יציאת מצרים. דוגמאות נוספות לכך שהריקוד מלווה אותנו כמין בכוכב הזה הם כדי חרס עתיקים שהתגלו בסין מלפני ששת אלפים שנה ועליהם מופיעות דמויות המבטאות רגש עצמתי באופן תנועתי כלפי בני אדם ובעלי חיים אשר נראים כמלווים אותם, אלו הם הסממנים של צורת ביטוי באמצעות ריקוד עתיק יומין.

מה בעצם הריקוד מבטא

שפת הריקוד היא השפה אותה רוכש אדם כאשר הוא רוקד, עם הזמן הוא מתמקצע בה ובעצם מצליח לשלוט בה טוב יותר, בכך שכמו בכל שפה שמטרתה לתת בידו של אדם להסביר את עצמו, יכולת הביטוי שלו, להעביר מידע, משתפרת ונהיית ברורה יותר. הריקוד בהיסטוריה האנושית הוא אחד הכלים העתיקים ביותר להעברת ערכים תרבותיים, אמצעי להעברת מסר לקהל הצופה בו באותו הרגע ולדורות שלמים אחריו, פולקלור בהתגלמותו. הריקוד קיים וימשיך להתקיים ולהתפתח במרוצת השנים, הוא השתנה מאוד עם הזמן, אבל עקרון ברור אחד נשאר וזה יכולתו של הריקוד הזה, יהיה אשר יהיה – סגנונו והדרו, להמשיך להוות אמצעי תקשורת והעברת מידע, דעה ומוסר השכל, גישה ודרך חיים.

סגולותיו של הריקוד

מעבר ליכולת הביטוי שמאפשר הריקוד,  ניתן גם לראות כי הוא מאפשר גם את ההיכרות העצמית העמוקה ביותר שלנו עם גופינו, הוא משפר את יכולתנו לרכוש בגרות ועצמאות, תורם ליכולת שיפוט טובה יותר בקבלת החלטות ולהתמודדות יעילה יותר עם מצבי קיצון, תסכול לחצים וחרדות. מעבר לכך, הריקוד תורם לבריאות וליציבה טובה, בנוסף לכך, הוא עוזר לפיתוח הביטחון העצמי והמודעות העצמית, בסופו של יום גם מביא להרגשת סיפוק. יש כל כך הרבה דברים חיוביים אותם אפשר להפיק מתנועה מבוקרת של הגוף שלנו שספק נוכל לדעת את כולם עד לאחרון שבהם, דרך אגב כבר הזכרנו שזה ממש כיף?

הריקוד ושפת הגוף שלנו, בעלי יתרונות רבים אשר בעזרת כלים פשוטים ביותר, שהיו קיימים גם לפני אלפי שנים. בכוחו של הריקוד להביא אותנו כבני אדם בעולם הזה, לאיזון נפשי ורגשי, לשיפור התקשורת בינינו, דרך אל ההבנה העצמית הגבוהה יותר וגם שיטה להוצאת עצבים ואדרנלין, הריקוד נותן לנו פשוט להירגע, לנשום עמוק ולהמשיך לצעוד צלולים וממוקדים יותר במסע המתמשך של החיים.