הריקוד, מאז לתמיד

ניראה כי הריקוד והמחול ליווה את האנושות לאורך השנים, השתבח עם הזמן, נהפך למגוון ועשיר יותר, אבל כדי להפוך לכזה, כמו האנושות שעברה כברת דרך עד עצם היום הזה כך גם הריקוד עבר לא מעט מהפכות, וגישות שונות, השתכללות וחזרה לשורשים.

המודרניזם שבר מוסכמות

כיום כמו בעבר, הריקודים היו דבר שמתפתח, גדל, מתבגר, משתפר, אך זה היה תמיד בתוך מסגרת של חוקים ברורים ומוסכמות מסוימות, אשר לעתים פגעו בזרימה של השואו, אופן הביטוי של ברקדנים בהופעה. כל זה השתנה כשהאומנות המודרנית הפיחה חיים ברקדן שעד כה נשלט בידי "תורת ריקוד משמיים" ולא יכל לבטא את עצמו כאדם חופשי יותר. הגיע רוח חדשה אל האומנות כולה, שינתה את עולם הריקוד והאירה אותו באור חדש. שינוי התפיסה הקודמת, בה לכל דבר יש חוקיות מומרת בחוסר הגיון מוחלט, עולם הריקוד נפתח לאפשרויות חדשות ולא מעט סגנונות חדשים ותפיסות חדשות מאומצות על ידי רקדנים, כוראוגרפים ובתי ספר לריקוד ברחבי העולם.Kykarela

כשהנפש פרצה החוצה

עולם הריקוד שינה את פניו בסוף המאה התשע עשרה, ובתחילת המאה העשרים הריקוד הפך לצורת ביטוי, הרקדנים הביעו בתוך המחול עצמו את רגשותיהם והציגו מראה אמתית של החיים אותם חיו. ברמת כוראוגרפיה, התנועות נעשו טבעיות יותר והבעות הפנים נתנו לרגש ולאמוציות לפרוץ החוצה, לכל תנועה יש משמעות משתנה, חשאית או פומבית. הדגש התפתח להעברת מסר עמוק יותר בעזרת הגוף.

לכל מודרניזם תמיד יש פוסט-מודרניזם

כגודל השינוי כך גודל ההתבססות, וככל שעבר הזמן גם לריקוד המודרני נמצאה חוקיות ונבנו מסגרות מסוימות, כמובן שנוצרו סגנונות חדשניים ומוצלחים, אם זאת, הורגשה סוג של דרך מקובלת שהתאפיינה בצורת הלימוד ובדרך הביצוע. בסוף שנות החמישים ותחילתן של שנות השישים בארצות הברית, אקלים של תקוה, צורך בחופש ביטוי, צמיחת תרבותיות תוססת, חתירה אל החופש, השלווה והשלום, חזרה אל הטבע וחיפוש האוטופיה הרוחנית זעזעה לטובה את עולם הריקוד ופתחה אותו לגישות ושיטות, שונות ומגוונות, הריקוד הוא רוח האדם והוא זה שיוצר את הכללים.

מרד או שליחות?

הגישה המרדנית של אומנות הריקוד פותחת בפנינו כיום סוגי ריקודים שלא היו קיימים בעבר הלא רחוק, כמו ברייקדאנס, היפ הופ, פאנק, סטריט ג'אז, מעבר לכך אנחנו נהנים מאין ספור סגנונות שהופיעו ועדין מופיעים בעולם ובעזרת יכולות התקשורת בימינו החשיפה אליהם היא אין סופית. כל זה לא היה קורה עם אותם רקדנים כוראוגרפים מרדנים ועקשנים, בעלי הרגשת שליחות אדירה הצעידו את עולם הריקוד ותלמידיו צעד ענק קדימה, זה מתבטא בכמות האפשרויות הקיימות היום ללימודי ריקוד, סוגי ריקוד, סוגי מוזיקה ומקצבים, טכניקות וביצועים, תפאורות ותאורות, במות, במאים והפקות ענק, כולן מוקדשות לסוג אומנות וצורת ביטוי מגוונת ביותר אשר מאחדת את כל האנשים בעולם.